Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Zdrowie skóry głowy

Zdrowie skóry głowy Zdrowie skóry głowy Zdrowie skóry głowy Porady ekspertów

Bardzo często zdarza się nam rozdzielać kwestię zdrowia włosów i skóry głowy, podczas gdy są to sprawy mocno ze sobą powiązane. Jeżeli pojawiają się problemy z włosami - nie wystarczy podjęcie działań dedykowanych wyłącznie im. Trzeba podejść do tematu z szerszej perspektywy i poszukiwać przyczyn takiego stanu rzeczy również wśród kwestii związanych ze zdrowiem skóry. O odpowiedzi na kilka pytań dotyczących problemów ze skórą głowy poprosiliśmy dermatolożkę Justynę Szczęch.

Czy biorąc pod uwagę swoje problemy ze skórą, można przewidzieć problemy z wypadaniem włosów?
W wielu przypadkach problemy ze skórą mogą być objawem poprzedzającym schorzenia, czy też towarzyszącym różnorodnym schorzeniom włosów. Osoby, u których stwierdza się nadmierne wydzielanie łoju (tzw. łojotok), są zwykle bardziej narażone na utratę owłosienia w obrębie głowy. Nierzadko rozpoznaje się u nich łysienie łojotokowe, a także łojotokowe zapalenie skóry głowy (tzw. łupież łojotokowy). Nieleczony łojotok, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do trwałej utraty owłosienia. Nadmierne wydzielanie łoju jest także elementem patogenetycznym trądziku zwykłego. Osoby z nasilonym trądzikiem, który nie ustępuje po okresie pokwitania, również mogą być bardziej narażone na utratę włosów. Skórne objawy zaburzeń hormonalnych, np. pod postacią tzw. hirsutyzmu, czyli nieprawidłowej dystrybucji owłosienia u kobiet, zwykle wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wypadania włosów. Dodatkowo znanych jest wiele manifestacji skórnych i paznokciowych chorób autoimmunologicznych (np. tocznia rumieniowatego układowego czy liszaja płaskiego), które mogą poprzedzać lub towarzyszyć problemom z włosami.

Jakie typy wypadania włosów mają bezpośrednią przyczynę w problemach skóry głowy?
Za zwiększoną utratę włosów skóry głowy odpowiedzialne jest przede wszystkim nadmierne wydzielanie łoju, o którym wspomniałam już wcześniej. Oprócz niego istnieją jeszcze inne, jednak bardzo rzadkie, powody wypadania włosów, których bezpośrednia przyczyna leży właśnie w problemach skóry głowy.

Czy takie problemy są dziedziczne, czy możemy się ich nabawić w jakiś sposób?
Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w najczęstszej postaci łysienia – łysieniu androgenowym. Wczesna utrata włosów u ojców jest zazwyczaj związana z częstszym występowaniem łysienia androgenowego u ich synów. Ponadto tendencja do łojotoku również jest dziedziczna. Należy jednak pamiętać, że poprzez nieprawidłową pielęgnację, dietę ubogą w mikroelementy, noszenie ciasnych czapek, powodujących słabsze ukrwienie skóry głowy, a także przez ekspozycję na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV czy zimno, możemy również doprowadzić do nadmiernej utraty włosów. Część ze wspomnianych czynników działa szkodliwie poprzez mechaniczne uszkodzenia struktury włosa, a niektóre mogą nawet wpływać na ich budowę chemiczną.

Jak możemy zadbać o skórę naszej głowy, by uchronić się przed wypadaniem włosów?
Włosy oraz skóra głowy są wrażliwe, zarówno na niskie temperatury, jak i gorące, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Przemrożenie skóry głowy może skutkować uszkodzeniem mieszków włosowych, opisywane są nawet przypadki całkowitej utraty owłosienia u osób, które długotrwale przebywały w bardzo niskiej temperaturze bez ochrony skóry głowy. Należy zatem odpowiednio chronić się przed działaniem niskich temperatur. Nakrycie głowy jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie może ono być zbyt ciasne, aby nie zaburzać krążenia krwi i dostawy substancji odżywczych do samego włosa. Nakrycie głowy musi być też przewiewne, aby nie powodować nasilenia wydzielania łoju, które jest niekorzystne dla prawidłowej kondycji włosa. Pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, skłaniamy się do częstszego korzystania z kosmetyków do stylizacji włosów, które dodatkowo osłabiają ich strukturę. Nagminne stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów, zapobiegających skutkom niekorzystnych czynników atmosferycznych, może osłabić strukturę włosa. Ma na nią wpływ również promieniowanie UV – powoduje wysuszenie i łamliwość włosów, a także nasila wydzielanie łoju. Odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem dermokosmetyków oraz ewentualna suplementacja mikroelementów (np. cynku) oraz witamin (witaminy z gr. B i witaminy A) mogą wspomagać prawidłowy wzrost włosów.

Czy stosując nieodpowiednie kosmetyki do włosów możemy przyczynić się do ich wypadania?
Bardzo wiele czynników zewnętrznych związanych z pielęgnacją włosów może spowodować nie tylko ich mechaniczne uszkodzenie, ale też zmianę struktury chemicznej. Dostępne na rynku odżywki zawierają m.in. silikony powodujące pozorne wygładzenie, poprawę wyglądu włosów i ułatwione ich rozczesywanie. Podczas ich stosowania dochodzi jednak do oklejenia łodygi włosa substancjami ograniczającymi przyswajanie produktów odżywczych zawartych w kosmetykach do włosów. Stosowanie farb do włosów oraz zabiegi trwałej ondulacji w znacznym stopniu wpływają na ich strukturę. Nadtlenek wodoru, zawarty w produktach do rozjaśniania, powoduje osłabienie włosów. Z tego powodu, w kontekście zdrowia naszych włosów, lepsze są farby, które jedynie pokrywają powierzchnię włosów, nadając im odpowiedni kolor. Najbezpieczniej jest stosować dermokosmetyki i preparaty apteczne, które są przebadane przez specjalistów pod kątem ewentualnych działań niepożądanych.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Dermatolog Justyna Szczęch

powrót