Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Wypadanie włosów a geny

Wypadanie włosów a geny Wypadanie włosów a geny Wypadanie włosów a geny Problemy z włosami

Jest wiele przyczyn wypadania włosów - jedną z nich są skłonności genetyczne. W wielu przypadkach to właśnie one decydują o tym, jak będą wyglądać nasze włosy na różnych etapach naszego życia. Warto więc zastanowić się czy w naszej rodzinie były problemy z wypadaniem włosów oraz dowiedzieć się więcej na temat genetycznej utraty włosów.

Klasycznym przykładem genetycznego wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które jest głównym powodem utraty włosów u mężczyzn. Łysienie androgenowe spowodowane jest zwiększoną wrażliwością receptorów na metabolit testosteronu – dihydrotestosteron. Metabolit ten występuje w każdym organizmie, ale różnie na niego reagujemy. Wrażliwości na niego przekazywana jest właśnie genetycznie. Jeśli w cebulkach naszych włosów dojdzie do nadwrażliwości na dihydrotestosteron, to maleją one i nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych. To bezpośrednio prowadzi do osłabienia włosów, a następnie do ich wypadania.

Choć nazwa dihydrotestosteron wskazuje na to, że występuje on wyłącznie u mężczyzn, to znajduje się on jednak także w ciele kobiet i również może doprowadzić do wypadania włosów, choć jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko niż u mężczyzn. Choć również u kobiet ten rodzaj łysienia jest najczęściej występującym. Zwykle proces wypadania włosów spowodowany nadwrażliwością na dihydrotestosteron rozpoczyna się po 30. roku życia i nasila się w wieku okołomenopauzalnym. U mężczyzn niestety trudniej określić, kiedy rozpocznie się proces wypadania włosów. Choć nadal najczęściej dzieje się to po 40. roku życia, to coraz częściej łysienie androgenowe występuje u młodszych mężczyzn, a także chłopców w okresie dojrzewania.

Fakty, że w naszej rodzinie występowały genetyczne problemy z wypadaniem włosów, nie musi oznaczać, że również jesteśmy na nie skazani. Mężczyźni mogą stosować profilaktyczną kurację, polegającą na przyjmowaniu leku hamującego przemianę testosteronu w dihydrotestosteron. Niestety kurację taką stosuje się już do końca życia, ponieważ po zaprzestaniu przyjmowania leku włosy znów zaczynają wypadać.

Kobiety zmagające się z genetycznym wypadaniem włosów nie są poddawane takiej profilaktycznej kuracji, ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Dr Justyna Szczęch z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu

powrót