Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Włosy zniszczone a wypadające - czy to jest to samo?

Włosy zniszczone a włosy wypadające - poznaj różnicę Włosy zniszczone a włosy wypadające - poznaj różnicę Włosy zniszczone a włosy wypadające - poznaj różnicę Problemy z włosami

Wiele osób w sposób nierozerwalny łączy ze sobą zniszczenie włosów oraz ich utratę. Wydaje im się, że każde włosy, które wypadają, muszą być też zniszczone. Nie jest to oczywiście prawdą, a pielęgnacja tych dwóch typów włosów jest różna. Warto zwrócić na to uwagę.

Zanim zaczniesz pielęgnować swoje włosy, musisz dowiedzieć się, jakiego są typu, i czym różnią się włosy zniszczone od wypadających.

Włosy zniszczone
Można je rozpoznać po tym, że są bardzo łamliwe. Spowodowane jest to uszkodzeniem kory włosa, które mogło powstać na skutek zbyt częstych zabiegów chemicznych lub nieodpowiedniej pielęgnacji, np.:

  • źle dobranych kosmetyków,
  • nadmiernego eksponowania włosów na działanie promieni słonecznych,
  • używania suszarek z gorącym nawiewem, prostownic czy lokówek,
  • zbyt mocnego wiązania włosów,
  • częstego farbowania i trwałej ondulacji.
Oprócz łamliwości zniszczone włosy mogą odznaczać się suchością, matowością oraz trudnościami w rozczesywaniu.

Włosy wypadające
Inaczej niż zniszczenie włosów, które zwykle spowodowane jest nieodpowiednim dbaniem o nie, łysienie może być wynikiem wielu innych czynników. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • geny,
  • zaburzenia hormonalne (w tym niedoczynność tarczycy),
  • ciąża,
  • stres,
  • nieodpowiednia dieta.
Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się przypadki utraty włosów spowodowane niewłaściwym traktowaniem. Koniecznie jednak trzeba zdać sobie sprawę, że włosy zniszczone i wypadające to nie jest to samo i ich pielęgnacja różni się od siebie.

Pielęgnacja
Kosmetyków do włosów zniszczonych nie należy stosować, gdy włosy wypadają, ponieważ mogą one niewłaściwie wpłynąć na skórę głowy, a to zaburzy jej naturalną barierę lipidową i przyczyni się do pogłębienia problemu z utratą włosów. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem kuracji zgłosić się do swojego fryzjera i upewnić się, że dobrze zdiagnozowałaś swój typ włosów i nie wyrządzisz im krzywdy.

Jak dbać o włosy wypadające?
Jeśli cierpisz na nadmierną utratę włosów, powinnaś zacząć dbać o ich kondycję nie tylko od zewnątrz, używając specjalistycznych szamponów, ale i od wewnątrz, stosując właściwą dietę uzupełnianą suplementami. Dodatkowo powinnaś zgłosić się do lekarza - trychologa, który zbada Cię, wskaże przyczynę utraty włosów oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Jak dbać o włosy zniszczone?
Włosy zniszczone pielęgnuj za pomocą odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj o używaniu odżywek oraz maseczek, które pomogą odbudować zniszczone kosmyki i nadać im blasku. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów oferowanych przez salony fryzjerskie. Przede wszystkim musisz jednak pamiętać, aby przestać narażać swoje włosy na czynniki, które mogą im zaszkodzić.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień
www.krystianstepien.pl

powrót