Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Stres a wypadanie włosów

Stres a wypadanie włosów Stres a wypadanie włosów Stres a wypadanie włosów Problemy z włosami

Dbasz o swoją dietę i należycie pielęgnujesz włosy, a mimo to wypadają? A czy pomyślałaś o tym, że może wszystkiemu winny jest stres? Dowiedz się więcej, czytając poniższy artykuł.

Odczuwanie stresu
Stres jest czymś absolutnie normalnym w życiu każdego człowieka. Jednak może mieć różne przyczyny i różne stopnie nasilenia. Sytuacja niezwykle stresująca dla jednej osoby będzie codziennością dla innej. I choć stres potrafi być czasem także mobilizujący, to jednak częściej może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Skutków nadmiernego stresu jest bardzo wiele. Badacze wymieniają między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby kardiologiczne,
  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego,
  • zaburzenia żołądkowo- jelitowe,
  • trudności w gojeniu się ran,

a także wypadanie włosów.

Wpływ stresu na wypadanie włosów
Stres wpływa bezpośrednio na kondycję Twoich włosów – przez działanie substancji wytwarzanych w organizmie podczas stresu, ale także pośrednio – przez pojawienie się zachowań antyzdrowotnych, takich jak: nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, złe odżywianie się i porzucenie aktywności fizycznej.
Poziom stresu można określić przez zbadanie stężenia kortyzolu we włosach.

Jak radzić sobie ze stresem?
Jeżeli czujesz, że nie potrafisz radzić sobie w stresowych sytuacjach, to przede wszystkim powinnaś zacząć podchodzić do nich w sposób zadaniowy. Zastanów się, co zrobić, żeby rozwiązać problem. Następnie zaplanuj swoje działania i wprowadź je w życie. Możesz też rozważyć zmianę środowiska, jeśli to właśnie ono potęguje sytuacje stresową. Często może się zdarzyć, że nie będziesz widziała rozwiązania problemu. Musisz jednak wiedzieć, że na postrzeganie sytuacji bardzo duży wpływ mają emocje, które mogą zafałszować jej obraz.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Psycholog Małgorzata Borczyk

powrót