Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Samodzielne rozpoznanie wypadania włosów

Samodzielne rozpoznanie wypadania włosów Samodzielne rozpoznanie wypadania włosów Samodzielne rozpoznanie wypadania włosów Problemy z włosami


Przetestuj jakość swoich włosów.
Chcesz dowiedzieć się, czy występuje u Ciebie problem wypadania włosów?
Czy masz wrażenie, że codziennie znajdujesz coraz więcej włosów w umywalce, na szczotce lub na swojej ulubionej kurtce? Oto dwa proste testy, które pozwolą Ci samodzielnie sprawdzić, czy występuje u Ciebie problem wypadania włosów:

Test zbierania włosów
Stopień nasilenia wypadania włosów można oszacować licząc utracone włosy. W tym celu należy liczyć włosy znalezione na poduszce, szczotce do włosów lub na sitku do umywalki po umyciu włosów i dokumentować to przez siedem dni. (Pomocne może być prowadzenie dzienniczka obserwacji włosów. Ponadto, dobrze jest przeprowadzać ten test kilkakrotnie w ciągu roku.) Jeśli codziennie znajdujesz ponad 100 włosów na poduszce, szczotce lub na sitku do umywalki, może to być oznaką problemu wypadania włosów. W tym momencie należy zwrócić się do dermatologa w celu rozpoznania możliwych przyczyn tej dolegliwości.

Test wyrywania włosów
Test wyrywania włosów przeprowadza się w różnych miejscach na głowie. Kciukiem i palcami należy uchwycić niewielką kępkę włosów, liczącą około 60 włosów, i delikatnie pociągnąć. Jeśli włosy wychodzą z łatwością i bezboleśnie, najprawdopodobniej występuje u Ciebie patologiczne wypadanie włosów.

Rozpoznanie wypadania włosów?
Jeśli nadal nie masz pewności, wizyta u lekarza rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.
Lekarz powie Ci z całą pewnością, czy występuje u Ciebie łysienie nasilone pod wpływem czynników hormonalnych, czy też wypadanie włosów może być spowodowane innymi przyczynami. Zazwyczaj stosuje się następujące trzy metody diagnostyczne:

Badanie krwi
Badanie krwi wykonuje się w celu rozpoznania określonych schorzeń, które mogą stanowić przyczynę wypadania włosów. Na przykład, nieprawidłowe stężenie hormonów we krwi może prowadzić do wypadania włosów. Należy również zbadać poziom żelaza we krwi, gdyż prawidłowe zaopatrzenie organizmu w ten pierwiastek jest ważne dla wzrostu zdrowych włosów.

Trichogram
U osób z łysieniem androgenowym występuje mniej włosów w fazie wzrostu niż u osób z prawidłowym wzrostem włosów. Przy pomocy trichogramu lekarz uzyskuje informacje o stanie korzeni włosów i w jakiej fazie rozwoju jest obecnie włos. Dodatkowo lekarz wyrywa kępkę (co najmniej 60) włosów z przerzedzającego się obszaru na głowie i bada korzenie włosów przy użyciu mikroskopu. Niski odsetek włosów w fazie wzrostu wskazuje na problem wypadania włosów. W celu uzyskania wyników dostarczających dostatecznie dużo informacji przed wykonaniem trichogramu nie należy myć włosów przez kilka dni. Narażenie włosów na nadmierną stylizację, a w konsekwencji zwiększone obciążenie mechaniczne może spowodować zafałszowanie wyników trichogramu.

Trichoscan
Trichoscan jest „nowoczesną” odmianą trichogramu. Za pomocą specjalnej kamery i oprogramowania komputerowego w badaniu tym obliczane są następujące parametry: liczba włosów, odsetek włosów w fazie wzrostu lub spoczynku, prędkość wzrostu włosów, jak również ich grubość i gęstość. Przed wykonaniem badania na określonym obszarze głowy zostają zgolone włosy. Następnie obszar ten zostaje sfotografowany. Po około 3 dniach obszar ten zostaje ponownie sfotografowany. Wówczas policzone zostają zarówno włosy, które odrosły w ciągu ostatnich kilku dni, jak również korzenie, z których nie wyrosły żadne włosy. W oparciu o te dwie liczby oblicza się procent obecnie rosnących włosów, a na jego podstawie można ocenić stopień nasilenia wypadania włosów. Jeśli odsetek obecnie rosnących włosów wynosi ponad 85%, nie występuje problem wypadania włosów. Jeśli wartość ta jest niższa, można stwierdzić występowanie problemu wypadania włosów.

Gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc?
Odpowiedzi na wszelkie pytania można uzyskać od zaufanego lekarza lub farmaceuty.
Dermatolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób owłosionej skóry głowy i łysienia są odpowiednimi lekarzami, do których powinny zwracać się osoby z tą dolegliwością. Twój farmaceuta również z chęcią odpowie na wstępne pytania dotyczące problemu wypadania włosów. Dobre przygotowanie się do wizyty ułatwi lekarzowi postawienie rozpoznania. Jeżeli jest to możliwe, wykonaj test zbierania włosów w domu, przed zgłoszeniem się na wizytę u lekarza.

powrót