Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Rozwiąż nasz quiz i zdiagnozuj swoje problemy z włosami!

Rozwiąż nasz quiz i zdiagnozuj problemy z włosami Rozwiąż nasz quiz i zdiagnozuj problemy z włosami Rozwiąż nasz quiz i zdiagnozuj problemy z włosami Porady ekspertów

Każdego dnia naturalnie tracimy nawet do 100 włosów. Oznacza to, że nie zawsze utrata włosów oznacza łysienie. Jeśli jednak zauważyłaś u siebie zwiększenie liczby wypadających włosów, warto sprawdzić czy nie jest to początek poważniejszych problemów.

Aby sprawdzić, czy problem wypadania włosów dotyczy także Ciebie, wystarczy odpowiedzieć na dwa proste pytania. Jeśli odpowiedzi będą twierdzące, to prawdopodobnie powinnaś zacząć myśleć nad kuracją zapobiegającą wypadaniu włosów.

 1. Czy dziennie wypada Ci więcej niż 100 włosów?
 2. Chwyć w palce kępkę ok. 60 włosów i pociągnij je. Czy wyszły z łatwością i bezboleśnie?

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Sprawdź, co jest przyczyną Twojego problemu:

 1. Czy członkowie Twojej rodziny mieli problemy z wypadaniem włosów?
  Najczęstszym powodem wypadania włosów są geny. Jeśli ktoś z Twojej rodziny miał problem z łysieniem, to może to dotyczyć również Ciebie.
 2. Czy w ostatnim czasie w Twoim życiu było wiele stresu?
  Stres wpływa negatywnie na cały organizm, również na włosy. Powoduje on osłabienie ich kondycji co może prowadzić nawet do wypadania.
 3. Czy w ostatnim czasie przeszłaś na dietę/odchudzałaś się?
  Zdrowa dieta jest istotna dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Niedobory składników odżywczych mogą odbijać się na zdrowiu włosów. Często więc łysieć zaczynają kobiety, które zdecydowały się na monotonne diety lub nie przyjmowały wymaganej dziennej dawki kalorii.
 4. Czy jesteś w ciąży lub urodziłaś niedawno dziecko?
  Ciąża bardzo mocno wpływa na kondycję włosów. Podczas ciąży w ciele kobiety produkowany jest hormon - estrogen, który powoduje, że włosy stają się gęste i lśniące. Po ciąży produkcja tego hormonu wraca do normy i gubimy wszystkie włosy, które powinny nam wypaść podczas tych dziewięciu miesięcy. Takie wypadanie włosów jest czymś normalnym i nie należy się nim przejmować. Zdarza się również czasem, że kobiety gubią bardzo dużo włosów już podczas ciąży.
 5. Czy jesteś w wieku okołomenopauzalnym?
  To właśnie w tym okresie życia kobiety, może nasilać się wypadanie włosów. Jest to tak zwane łysienie androgenowe i jest to dziedziczne wypadanie włosów nasilone pod wpływem zmian hormonalnych.

Jeśli nasz quiz pomógł Ci zdiagnozować przyczynę Twojego problemu z wypadaniem włosów, to jesteś o krok bliżej do rozpoczęcia kuracji leczniczej.

Pamiętaj jednak, że powodów wypadania włosów jest znacznie więcej. Jeśli Twój problem jest bardzo nasilony, powinnaś zgłosić się do lekarza i przejść badania, które jednoznacznie wykażą co może być jego przyczyną.

Ekspert współpracujący przy tworzeniu quizu:

Dr Justyna Szczęch z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu

powrót