Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Problemy z włosami? Poznaj ich typy, rodzaje i przyczyny!

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów

O problemach z włosami myślimy dopiero wtedy, gdy już się pojawią. Rzadko zastanawiamy się co mogło do nich doprowadzić, raczej przyjmujemy, że takimi włosami po prostu doświadczył nas los. Aby uniknąć ich w przyszłości, warto zastanowić się, jakie czynniki przyczyniają się do konkretnych problemów z włosami. Nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków!

Nadmierne przesuszenie włosów, łamliwość i niska odporność na zniszczenia

Włosy przesuszają się ponieważ zostają pozbawione substancji nawilżających. To może prowadzić do łamliwości i ogólnego pogorszenia ich kondycji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, do najważniejszych należą:

 • Zbyt duża ekspozycja włosów na światło słoneczne i wysokie temperatury.
  Bardzo ważne jest, żeby szczególnie dbać o włosy podczas letnich miesięcy, możesz stosować kosmetyki do tego przeznaczone i koniecznie noś nakrycie głowy, ale też nie cały czas, żeby skóra mogła oddychać.

 • Częste kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie.

 • Nadmiar zabiegów stylizacyjnych.
  Częste mycie, częste suszenie włosów i traktowanie ich prostownicą czy lokówką – wszystko to może prowadzić do zniszczenia włosów. Warto więc znać umiar w stylizacji włosów. Do tych zabiegów należy oczywiście dodać również farbowanie włosów oraz trwałą ondulację, ponieważ te dwa zabiegi mają olbrzymi wpływ na zdrowie naszych włosów i mogą przyczynić się do ich przesuszenia.

 • Zła dieta.

  Jeśli Twoja dieta nie jest zbilansowana to niedobory poszczególnych składników mogą obijać się na stanie skóry głowy i włosów. W przypadku osób dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dieta była bogata w składniki zawierające kwasy omega 3 i 6, żelazo, cynk, miedź, siarkę oraz witaminy A i E.
  Zróżnicowanie diety jest szczególnie istotne, gdy stosuje się dietę odchudzającą, ponieważ do właśnie podczas odchudzania kobiety często postanawiają po prostu jeść o wiele mniej nie zastanawiając się nad tym, że składniki odżywcze potrzebne są do utrzymania w zdrowiu całego organizmu, także włosów.

Nadmierne przetłuszczanie się i nadprodukcja sebum

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być spowodowane nadmiarem sebum, wydzielanego przez skórę głowy. Ale uwaga, sebum samo w sobie jest dobre, ponieważ jego zadaniem jest utrzymanie miękkości skóry, jednak jeśli jest go za dużo, nasze włosy wyglądają zdecydowanie mało atrakcyjnie.

Głównymi przyczynami przetłuszczania się włosów są:

 • Niedoczynność tarczycy lub przewlekłe choroby

 • Zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania

 • Uwarunkowania genetyczne

 • Zbyt rzadkie mycie włosów, które sprawia, że na włosach gromadzi się brud i toksyny, wzmagające przetłuszczanie się włosów

 • Dieta wysokotłuszczowa i o wysokiej zawartości cukru

 • Niektóre schorzenia dermatologiczne, np. łojotokowe zapalenie skóry

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Dr Justyna Szczęch z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu

powrót