Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Nakrycia głowy na lato

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów

Kapelusze, czapki, turbany: nakrycia głowy na lato

Jeszcze kilka lat temu, na co dzień, człowiek w kapeluszu był rzadko spotykanym zjawiskiem w Polsce. Nosili je raczej starsi panowie i panie. Młodzież częściej można było zobaczyć w czapkach z daszkiem, jakby wprost przeniesionych z boisk sportowych albo planów filmów amerykańskich. Jak jest dzisiaj? Okazuje się, że latem nakrycia głowy towarzyszą nam nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów!

Krótka historia

Kiedyś nakrycia głowy nie tylko pełniły określone, użyteczne funkcje, ale też wyrażały status społeczny i poglądy. Paniom z wyższych sfer nie wypadało pojawiać się publicznie bez kapelusza. Nawet robotnice starały się mieć choć jeden model w swoich skromnych szafach, tak, aby nie musieć nosić chustki. Dziś, w pewnych kręgach, nakrycia głowy nadal mają w tym względzie pewne znaczenie, ale mniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Pierwsze kapelusze pojawiły się już u starożytnych Greków, Rzymian i ludów Wschodu. Ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa chapeau, a wielu językach europejskich (w tym łac.: capellus od caput) oznaczają głowę. W XVII wieku na stałe zostały zaadaptowane z szafy męskiej przez kobiety. Kapelusz chronił od słońca, kurzu i wiatru, ale też wiązał się ze znajomością mody. Największe zainteresowanie wzbudzał w XIX wieku, przyozdabiano go wtedy piórami, lisimi ogonami i biżuteryjnymi dodatkami, np. broszkami. Nie wszyscy pamiętają, że słynna Coco Chanel zaczynała swoją wieloletnią przygodę z modą od bycia modystką. Spod jej rąk wychodziły duże czarne kapelusze z wielkimi rondami. Gdy zaczęła posługiwać się własną marką, stworzyła dla kobiet odpowiednik męskiego cylindra: z niedużym rondem i co najważniejsze, odpowiedni dla emancypantek. W Polsce jedną z najważniejszych warszawskich rodzin kapeluszników byli Cieszkowscy, inną znaną firmą jest pochodzący ze Skoczowa, założony w 1924 r., zakład Polkap. Jeśli chcemy zaczerpnąć inspiracji z dawnych lat warto sięgnąć do źródeł filmowych – „Lalki”, „Jutro pójdziemy do kina”, „Pana Tadeusza” czy „Ziemi Obiecanej” albo „Chłopów”, „Chicago” i „Wielkiego Gatsby’ego”. Kostiumografowie z dużą zręcznością pokazali charakterystyczny dla każdego okresu styl, który od wielu lat jest inspiracją współczesnych projektantów mody.

Jakie kapelusze są modne i z czym je nosić?

Latem podstawowym elementem garderoby jest kapelusz słomkowy. Wśród kilku najbardziej popularnych i stylowych znajdują się m. in. panama, borsalino, kanotier, fedora i z rodzaj z dużym rondem.

Panama

To klasyczny, przewiewny i wygodny kapelusz na lato w kolorze piaskowym z jedwabną czarną wstążką, pochodzący z Ekwadoru. Jednak jego początki sięgają już XII wieku (zanim Kolumb dotarł do Ameryki) i kraju Inków, którzy wytwarzali je z włókna palmy iraca. Jakość panamy zależy od tego, z jakiej grubości słomki jest upleciony. Im cieńsza, tym lepsza i oczywiście droższa. Panama z najwyższej półki to model Montercristis (nazwa miejscowości, w której powstają modele mieszczące na jednym calu kwadratowym aż 2500 splotów). Co ciekawe, przez ten kapelusz nie przecieka woda (czyli sprawdzi się nawet podczas letniego deszczu) i bez uszczerbku dla kształtu da się go zwinąć w rulon. To jednak nie koniec historii związanej z panamą. Skoro model pochodził z Ekwadoru, skąd taka nazwa? Eloy Alfaro, właściciel fabryki, stał się tak zasłużonym człowiekiem dla swojego kraju, że aż dwukrotnie został wybrany jego prezydentem. Państwo nie posiadało miasta, z którego można by wysyłać kapelusze w świat, więc korzystano z ówczesnego centrum logistycznego Ameryki Południowej, czyli Panamy. Zyskały one szczególną popularność podczas budowy kanału panamskiego. Nawet sam Theodore Roosevelt w 1906 r. się w nim przechadzał, a gdy tylko jego zdjęcia w Panama Hat dotarły do USA, kapelusz natychmiast trafił do męskiej (i damskiej) szafy jako niezbędny komponent stroju na lato.

Borsalino

Mimo, że tworzony dla mężczyzn, noszony jest także przez kobiety. Włoskie kapelusze produkowane przez braci Borsalino szybko zdobyły zwolenników nie tylko w Europie, ale też i w Nowym Jorku. Od powstania skromnego warsztatu w 1857 r. do kompleksu kilku potężnych fabryk (mimo zniszczeń poniesionych w trakcie II wojny światowej) w latach 50 zdołali wypracować formułę, dzięki której produkcja wynosiła 800 000 kapeluszy rocznie! Można powiedzieć, że nazwa marki stała się określeniem na rodzaj kapelusza. Ta ikona wśród nakryć głowy wzbudziła tak duże zainteresowanie w świecie kina, że powstały dwie części filmu o tytule „Borsalino” z Jeanem Paulem Belmondo i Alainem Delonem w rolach głównych. Dziś tę ekskluzywną markę noszą m. in. Kate Moss, Naomi Campbell i Nicole Kidman.

Kanotier

Ten typ kapelusza charakteryzuje się płaską główką i małym rondem, ozdobiony jest jedwabną lub atłasową wstążką w kolorze czarnym lub białym. Czasem obszywa się go taśmą rypsową. Zazwyczaj słomkowy, ale w ciągu kilku ostatnich lat wykonywany jest też z wełny. Kiedy wydawało się, że kanotier bardziej popularny jest w męskiej szafie, ponownie modny zaczął być wśród pań. Nazwa tego kapelusza pochodzi od francuskiego słowa canotier, oznaczającego wioślarza. Panamę, kanotiera, borsalino i kapelusz z dużym rondem nosimy do prostych stylizacji. Pamiętajmy, że przesadnie wizytowy strój będzie wyglądał z nimi śmiesznie, a nie stylowo. Kanotier pasuje do rozkloszowanych sukienek (w marynarskie paski, kwiaty i gładkich) oraz butów na obcasie i torebek na długim pasku. Panama świetnie wygląda w towarzystwie klasycznej białej koszuli i dżinsów oraz stylu safari. Kapelusz z dużym rondem zakładamy do stylizacji boho (zwiewnych sukienek i tunik, wiązanych sandałów i frędzli) oraz w stylu lat 70. (spodni z szerokimi nogawkami i koszuli wiązanych pod szyją albo z okrągłym kołnierzykiem). W chłodniejsze dni możemy nosić też jesienne kapelusze, np. klasyczną czarną fedorę z szerokim rondem i wgłębieniem na główce.

Kapelusz na specjalne okazje

Im bardziej okazałe i oryginalne, tym lepiej. Mowa oczywiście o kapeluszach. Wyścigi konne w brytyjskim mieście Ascot to bardzo prestiżowa sportowa i towarzyska destynacja możnych całego świata. W czerwcu odbywa się tam najważniejsza impreza w całym roku, która oprócz emocji sportowych dostarcza też wrażeń modowych. Stałym gościem wydarzenia są członkowie rodziny królewskiej, wobec tego obowiązuje ściśle określony dress code. W strefie specjalnej panowie muszą nosić garnitur z kamizelką i cylindrem, a panie sukienki koktajlowe bez dekoltów, o odpowiedniej długości i z zakrytymi ramionami oraz kapelusz. Ten ostatni jest przedmiotem prawdziwej rywalizacji. Najbardziej udekorowane, wykonane przez znamienitych brytyjskich kapeluszników i modystki, modele mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy funtów. W Polsce tradycje wyścigów konnych również liczą sobie wiele lat. Konie hodowane w Polsce mają wysoką renomę na całym świecie. Na Galę Derby, Wielką Warszawską czy Dzień Arabski na warszawskim Służewcu obowiązują eleganckie stroje, tak jak w Ascot. Kapelusz jest jednym z najważniejszych elementów kobiecego stroju.

Czapka z daszkiem (bejsbolówka)

Od połowy XIX wieku stawała się coraz bardziej popularna. Zaprojektowano ją w USA dla potrzeb sportowców, po raz pierwszy dla nowojorskiej drużyny The Brooklyn Excelsiors. Daszek spełniał funkcję ochrony przed słońcem. W Polsce rozchwytywana była wówczas Maciejówka, noszona głównie przez mężczyzn. Kształtem przypominała kaszkiet z sztywnym czarnym daszkiem. Od sportu do codziennego użytkowania krótka droga:dziś nosi je każdy, a w szczególności upodobały je sobie gwiazdy piosenki i telewizji.

Turban

Ten model nakrycia głowy wywodzi się z krajów arabskich i podobnie jak wiele wyżej opisanych – z męskiej szafy. Oryginalny turban wiązany jest z 4-metrowego sukna, a na popularności zyskał w latach 70. (projektanci nawiązywali wtedy swoimi kolekcjami do różnych kultur etnicznych, szczególnie krajów afrykańskich i stylu hippisowskiego). Drugi okres świetności tego nakrycia głowy przypadł na przełom lat 80. i 90. wraz z kultowym serialem „Dynastia”. Styl jego bohaterów naśladowały miliony ludzi na całym świecie. Obecnie turbany nosimy do zwiewnych sukienek długości maxi i drewnianej biżuterii, ale też luźnych spodni we wzory florystyczne i dżinsu.

Jak dobrać nakrycie głowy?

Najlepiej przymierzyć wiele z nich i sprawdzić, w którym najpewniej się czujemy. W wyborze kapelusza obowiązuje też zasada, że im drobniejszej budowy jest kobieta, tym mniejsze rondo powinna wybrać, aby zachować odpowiednie proporcje sylwetki. Duży kapelusz może ją przytłoczyć. Odwrotnie jest w przypadku wysokich kobiet: małe nakrycia głowy sprawią, że figura będzie wydawała się bardziej masywna. Kiedy mierzymy kapelusz lub czapkę, starajmy się zobaczyć, jak prezentuje się cała sylwetka. Latem nakrycie głowy jest niezbędnym elementem garderoby chroniącym nasze włosy i cerę twarzy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a dodatkowo dodaje szyku nawet najprostszej stylizacji.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Katarzyna Kwiecień

powrót