Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów Najczęstsze przyczyny wypadania włosów Najczęstsze przyczyny wypadania włosów Problemy z włosami

Znamy około 200 przyczyn wypadania włosów. Zaczynając od genów czy zmian hormonalnych aż po niewłaściwe uczesanie. Jest jednak kilka przyczyn, które występują najczęściej. Warto je poznać, aby być ich świadomym i w miarę możliwości chronić się przed nimi.

Wypadanie włosów a geny
Wypadanie włosów najczęściej jest wynikiem uwarunkowań dziedzicznych, które nasiliły się pod wpływem czynników hormonalnych. Taki typ łysienia nazywamy łysieniem androgenowym i cierpi na niego około 80% osób uskarżających się na problemy z wypadaniem włosów.
Ten rodzaj wypadania włosów można zaobserwować zwłaszcza u kobiet po 30. roku życia, a szczególnie w wieku okołomenopauzalnym. Jednak znaczne osłabienie oraz przerzedzenie włosów, u kobiet z dziedzicznymi tendencjami do łysienia, może wystąpić już przed 30. rokiem życia. Przed rozpoczęciem wypadania włosy stają się osłabione, cieńsze oraz tracą na objętości. Jeśli więc wiesz, że w Twojej rodzinie kobiety miały problem z wypadaniem włosów, zacznij o nie dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy łysienia.

Wypadanie włosów a dieta
Kolejnym częstym powodem wypadania włosów są niedobory żywieniowe oraz zła dieta. Często chcąc się szybko odchudzić bardzo mocno ograniczamy ilość spożywanego pożywienia, nie wspominając już o dietach cud, które każą nam odstawić całe grupy składników odżywczych.

Dla naszych włosów dieta, w której dziennie nie spożywamy więcej niż 1000 kalorii może okazać się zabójcza, podobnie jak np. dieta niskobiałkowa. Nie oznacza to jednak, że osoby nie będące na dietach nie mogą tracić włosów z powodu niedoborów żywieniowych.

Koniecznym jest aby zwracać uwagę na to, aby w naszej diecie nie brakowało żadnego ze składników odżywczych. Wypadanie włosów powodowane jest zwłaszcza przez niedobory białka, cynku czy żelaza. Przyspieszać wypadanie włosów może również dieta wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa oraz taka, w której jest duża ilość cukrów. Dodatkowo trzeba też zwrócić uwagę, aby nie spożywać za dużo kawy, alkoholu, soli oraz tłuszczów.

Wypadanie włosów a stres
W obecnym świecie wygląd jest bardzo istotny. Ciągle gonimy za ideałem, kupujemy kosmetyki, chodzimy na zabiegi upiększające, niekiedy nawet korzystamy z usług chirurga plastycznego. W tym wszystkim zapominamy, że wiele problemów pochodzi z naszego wnętrza. I nie chodzi wcale o nasze organy wewnętrzne, a o emocje.
Stres jest kolejnym z najpopularniejszych powodów utraty włosów. Wpływa on na zdrowie naszych włosów, ponieważ podczas sytuacji stresowych nasz organizm wydziela więcej prolaktyny, której nadmiar może doprowadzić do wypadania włosów.
Psycholożka Małgorzata Borczyk wyjaśnia: wpływ na nasze włosy mają nie tylko substancje, które pojawiają się w naszym organizmie w wyniku stresu, ale także zachowania jakim ulegamy podczas stresujących sytuacji. Często bowiem zdarza się, że np. przestajemy jeść lub objadamy się słodyczami. Jak pokazują badania osoby, które przeżywają długotrwały stres emocjonalny mogą tracić nawet od 100 do 400 włosów dziennie. Jest więc bardzo istotne, aby nauczyć się relaksować, tym bardziej, że jak wykazują badania nawet jedna trzecia kobiet do 25. roku życia może cierpieć na wypadanie włosów, które spowodowane jest stresem.

Wypadanie włosów a hormony
Wypadanie włosów towarzyszy również często niedoczynności tarczycy. Jest to spowodowane niewystarczającą ilością tyroksyny, produkowanej przez tarczycę. Oprócz wypadania włosów, osoby chore mogą zaobserwować zwiększenie łamliwości włosów oraz ich przesuszenie i zmatowienie. Dodatkowo aż połowa włosów osób cierpiących na niedoczynność tarczycy znajduje się w stanie spoczynku, podczas gdy u zdrowych jest to jedynie 10%, a pozostałe 90% normalnie rośnie.

Wypadanie włosów a ciąża
U kobiet wypadanie włosów występuje również często w trakcie oraz po ciąży. U większości kobiet włosy zaczynają wypadać dopiero po porodzie, a podczas w ciąży stają one nad wyraz gęste.
Dzieje się tak za sprawą wzmożonej aktywności hormonów, a zwłaszcza estrogenu. To właśnie on sprawia, że podczas ciąży kobiety mają więcej włosów, ale gdy jego ilość zaczyna spadać, wszystko wraca do normy, łącznie z włosami. Wtedy też wypadają wszystkie włosy, które kobieta powinna naturalnie utracić podczas 9 miesięcy.
Sprawia to, że traci się naprawdę wiele włosów w jednej chwili. I chociaż do wypadania włosów po ciąży należy podejść jak do czegoś absolutnie naturalnego, to trzeba być uważnym, ponieważ ich wzmożone wypadanie może być oznaką poważniejszych problemów.
Wypadania włosów w trakcie oraz po ciąży winny jest jednak nie tylko estrogen. Dochodzi do niego również stres oraz niedobory żywieniowe, zwłaszcza cynku i żelaza.

Wypadanie włosów a pora roku
Do wypadania włosów może też przyczyniać się pora roku. Latem włosom szkodzi nadmierna ekspozycja na promienie UV oraz częste kąpiele, zwłaszcza w słonej lub chlorowanej wodzie. Zimą natomiast wypadanie włosów powoduje noszenie za ciasnych czapek wykonanych z materiałów nieprzepuszczających powietrza, wystawianie ich na mróz oraz przesiadywanie w za mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Ważne jest więc, aby prawidłowo przygotować włosy do tych pór roku oraz zająć się nimi kiedy miną już mrozy i upały.

Wypadanie włosów a codzienna pielęgnacja
Zdarza się jednak, że wypadanie włosów ma o wiele bardziej przyziemną przyczynę, jaką jest nieprawidłowe dbanie o nie. Błędami w ich pielęgnacji i codziennym postępowaniu mogą być:

  1. zbyt mocne wiązanie lub upinanie,
  2. farbowanie
  3. trwała ondulacja,
  4. częste stosowanie suszarki, prostownicy czy lokówki,
  5. nieprawidłowe mycie.
Należy jednak pamiętać, że przyczyn problemów z wypadaniem włosów jest bardzo dużo, najlepiej więc wybrać się do lekarza, jeśli uznamy że nasze objawy są wyjątkowo poważne i nieustępliwe.

Eksperci współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień
www.krystianstepien.pl

Kosmetolog Iga Kostuj
www.kostujlotka.pl

Dietetyk Katarzyna Bychowska – Koczergo
www.instytut-lakoci.pl

Psycholog Małgorzata Borczyk

Dr Justyna Szczęch z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu

powrót