Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Jaki jest wpływ hormonów na włosy?

Jaki jest wpływ hormonów na włosy Jaki jest wpływ hormonów na włosy Jaki jest wpływ hormonów na włosy Pielęgnacja włosów

Jest wiele przyczyn wypadających włosów, jednak jedną z najbardziej istotnych są hormony. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z nich powodują łysienie i dlaczego tak się dzieje, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Które hormony mają wpływ na zdrowie Twoich włosów?

Hormony mają wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu, w tym również na kondycję Twoich włosów. Największy wpływ na zdrowy wygląd Twoich kosmyków mają hormony tarczycy i hormony płciowe.

W grupie tych pierwszych znalazły się trójjodotyroina (fT3) oraz tyroksyna (fT4), których działanie fizjologiczne jest skorelowane z wydzielaniem hormonu przedniego płata przysadki mózgowej - tyreotropowego (TSH). Ich nadmiar lub niedobór może świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Pierwsza z chorób prowadzi do przyspieszenia metabolizmu, a co za tym idzie również przyspiesza cykl życiowy włosa, ten więc zaczyna się szybciej starzeć i wypada. Niedoczynność natomiast sprawia, że włosy szybciej się przesuszają i stają się łamliwe oraz matowe.

Hormony płciowe, które mają wpływ na zdrowie włosów u kobiet to estradiol, progesteron oraz testosteron. Gdy tego ostatniego jest w organizmie kobiety za dużo, może to doprowadzić do androgenizacji, czyli nadmiernego owłosienia zwanego hirsutyzmem. Testosteron również wpływa na kondycje włosów u mężczyzn. Jeśli jego stężenie w organizmie się obniży może to doprowadzić do łysienia.

Na zdrowie Twoich włosów mają wpływ oczywiście jeszcze inne kwestie mające związek z hormonami, np.:

  • Wszelkie niedobory hormonalne związane z niewydolnością przysadki mózgowej

  • Cukrzyca

  • Niewydolność nadnerczy

Gospodarka hormonalna organizmu zmienia się w trakcie całego naszego życia. Jest kilka momentów, w których powinnaś być szczególnie uważna. Przede wszystkim jest to okres ciąży oraz menopauzy czyli klimakterium (grec. climax - schody, czyli - używając poetyckiej metafory - pokonywanie z trudem stopni). W okresie menopauzy konieczne jest, abyś bardziej zadbała m.in. o swoją dietę i pamiętała, abyś, w momencie, gdy zauważysz, że włosy zaczynają Ci wypadać, zgłosiła się do lekarza, by ten dobrał odpowiedni sposób leczenia Twojej przypadłości. Być może konieczne będzie zlecenie zastępczej terapii hormonalnej.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz być, również powinnaś poświęcić szczególnie dużo uwagi swoim włosom. Wiele kobiet w okresie ciąży może poszczycić się zdrowymi i lśniącymi włosami, co jest zasługą estradiolu (E2 ). Jednak po ciąży, gdy stężenie tego hormonu spada zaczynają one wypadać. Dodatkowo może mieć na to wpływ nadmiar prolaktyny (PRL), której stężenie zwiększa się podczas karmienia piersią oraz depresji poporodowej. Mimo cudownych właściwości estradiolu, wiele kobiet skarży się na wypadanie włosów już podczas ciąży. Może być to spowodowane niedoborami składników odżywczych, które wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Przykładem może być niedobór jodu, który może doprowadzić, do tego, że tarczyca nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów dla Ciebie i dziecka. Dlatego, jeśli jesteś w ciąży, to zastanów się nad rozpoczęciem stosowania preparatów zawierających jod. Pamiętaj także, że przede wszystkim musisz się zdrowo odżywiać, ponieważ to dzięki zbilansowanej diecie, dostarczysz swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.

Warto, żebyś pamiętała, że samo łysienie nie jest dziedziczne. Dziedziczne natomiast są skłonności do wypadania włosów. Jeśli więc Twoi rodzice lub dziadkowie, mieli z tym problem, to koniecznie musisz przywiązać większą wagę do zdrowia swoich kosmyków. Pamiętaj więc o zdrowej diecie, konsultacji lekarskiej w sprawie stosowania leków prawidłowej pielęgnacji, a także zagrożeniach środowiska (metale ciężkie) oraz profilaktycznych badaniach.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Prof. zw. dr hab. n. med. Zygmunt Zdrojewicz

Specjalista chorób wewnętrznych, Endokrynolog, Seksuolog Konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii dla województwa dolnośląskiego Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

powrót