Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Jak przetrwać jesień bez gubienia włosów?

Jak przetrwać jesień bez gubienia włosów Jak przetrwać jesień bez gubienia włosów Jak przetrwać jesień bez gubienia włosów Porady ekspertów

Jesień to trudny czas. Nie tylko cierpimy wtedy na obniżenie nastroju, ale i odporności, a co za tym idzie - cierpią na tym również nasze włosy. Jednak nie tylko to jest powodem nasilonego wypadania włosów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Przyczyny pogorszenia stanu włosów

W okresie jesiennym znacznie wzrasta ryzyko złapania infekcji zarówno bakteryjnej, jak i wirusowej. Choroby wywołane przez te infekcje powodują ogólne osłabienie organizmu oraz utratę wielu mikroelementów, również tych, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów (m.in. cynku, selenu, żelaza). Dodatkowo jesienią dochodzi do obniżenia poziomu wydzielania estrogenów, co wpływa negatywnie na kondycję włosów. Koniecznie musisz zwrócić też uwagę na czynniki mechaniczne, takie jak silny wiatr, niska temperatura czy nieodpowiednio dobrane nakrycie głowy.

Dieta dobra dla Ciebie i Twoich włosów

Jesienią bardzo istotną rolę dla zdrowia naszego organizmu, w tym włosów, odgrywa właściwa dieta. Wykorzystaj chwilę, gdy masz szansę kupić sezonowe warzywa i owoce i postaw na świeżość w swojej kuchni. Jesienią warto kupować m.in. marchew, kapustę, brokuły, jarmuż, buraki, kalafior, fasolkę szparagową, fasolę strączkową, orzechy (np. włoskie), paprykę, cebulę, czosnek, cukinię, dynię. Pilnuj też, żeby w Twoim jadłospisie znalazły się ryby, produkty pełnoziarniste oraz grzyby, które ułatwiają trawienie i pomagają w przyswajaniu białek zwierzęcych. Dodatkowo pamiętaj, że choć niższe temperatury i szybsze zapadanie zmroku sprzyjają spożywaniu większej ilości kawy i herbaty, to ich nadmiar może zaburzać wchłanianie niektórych pierwiastków.

Nakrycia głowy

Jesienią dni są coraz chłodniejsze, zaczynamy więc nosić czapki. Jest to dobre rozwiązanie, nie tylko dlatego, że zachowujemy więcej ciepła w ciele, ale też dlatego, że chronią one włosy przed mającymi na nie zły wpływ czynnikami atmosferycznymi, takimi jak np. mocny wiatr i niskie temperatury. Istnieje jednak ryzyko, że nakrycie głowy będzie zbyt ciasne lub będzie zrobione z nieprzepuszczalnych powietrza materiałów. To natomiast może doprowadzić do zwiększenia wydzielania łoju, problemów skóry, zaburzenia mikrokrążenia w skórze głowy oraz mechanicznego wycierania słabszych włosów. Wszystko to może doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji włosów czy nawet ich wypadania.

Eksperci współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień
Lek Justyna Szczęch, w trakcie specjalizacji w dziedzinie Dermatologii i Wenerologii na Oddziale Dermatologicznym UM we Wrocławiu

powrót