Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Jak poradzić sobie z wypadającymi po ciąży włosami

Jak poradzić sobie po ciąży Jak poradzić sobie po ciąży Jak poradzić sobie po ciąży Porady ekspertów

Podczas ciąży w ciele kobiety dochodzi do bardzo wielu zmian – zarówno widocznych, jak i tych, których nie zauważamy na pierwszy rzut oka. Przyczyny pewnych schorzeń mogą być głęboko ukryte – a wypadanie włosów może być jednym z objawów. Co sprawia, że tak się dzieje – i w jaki sposób możemy ten proces powstrzymać lub złagodzić? Sprawdź!

Dlaczego włosy wypadają?
Jednym z powodów może być estrogen - hormon, który hamuje wypadanie włosów, nie wprowadzając ich w fazę katagenu (wypadania). Podczas ciąży jego poziom w organizmie systematycznie rośnie, a po porodzie, gdy zaczyna wracać do normy, włosy, których nie straciłaś przez dziewięć miesięcy, zaczynają wypadać, co daje wrażenie nadmiernego ich wypadania. Utrata włosów po ciąży może być też spotęgowana występowaniem innego hormonu – prolaktyny, która wydziela się podczas karmienia piersią. Należy także uważać na to, aby się nie stresować, gdyż może to doprowadzić do hiperprolaktynemii, która ma znaczący wpływ na kondycję włosów. Mimo, że estrogen hamuje wypadanie włosów, sporo kobiet skarży się również na wypadanie włosów podczas ciąży. Może być to spowodowane stresem i przyjmowanymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi lub przewlekłymi infekcjami. Do utraty włosów podczas ciąży może przyczynić się także nieodpowiednia dieta – uboga w cynk, żelazo i witaminy.

Jak sobie z tym poradzić?
W okresie ciąży i laktacji to, co spożywamy i co robimy, wywiera wpływ na dziecko – z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, co może zrobić, aby poprawić kondycję swoich włosów, unikając poważnych powikłań. Bez wątpienia powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, ale do sposobów uznawanych za bezpieczne należą:

  • Dieta wzbogacona w dużą ilość witaminy B7. Karmiąc piersią, musisz przede wszystkim pamiętać, aby się odpowiednio odżywiać, ponieważ ma to wpływ zarówno na Twoje zdrowie, jak i zdrowie dziecka. Dodatkowo, żeby polepszyć kondycję swoich włosów, musisz jeść dużo produktów zawierających witaminę B7. Należą do nich m.in.: -nasiona słonecznika, -drożdże, -brązowy ryż, -pieczywo pełnoziarniste, -kasze, -orzechy, -suszone owoce, -por, -kalafior, -szpinak, -ryby. Witamina B7 jest tak istotna, ponieważ uczestniczy w wytwarzaniu aminokwasów budujących włos oraz bierze udział w powstawaniu energii komórkowej budującej przyrost łodygi włosa.
  • Stosowanie specjalnych szamponów Jako młoda mama masz bardzo dużo obowiązków, nie zapominaj jednak o tym, żeby poświęcić chwilę swoim włosom. Jeśli masz problem z ich wypadaniem, to wymień swój dotychczasowy szampon na specjalistyczny produkt stworzony specjalnie do włosów wypadających.
  • Naturalne sposoby na poprawę kondycji włosów Przygotowanie naturalnych kosmetyków pomagających uporać się z wypadającymi włosami jest zwykle bardzo proste, a potrzebne do tego składniki można znaleźć w każdej kuchni. Dobrym pomysłem będą płukanki - np. ze skrzypu polnego. Żeby poznać więcej przepisów na naturalne kosmetyki, koniecznie zajrzyj do innych naszych artykułów.

Umiarkowane wypadanie włosów po ciąży jest czymś zupełnie naturalnym i nie powinnaś się tym przejmować. Jeśli jednak od porodu minęło już kilka miesięcy, czyli tyle czasu, ile potrzebują hormony, żeby wrócić do stanu sprzed ciąży, a Ty ciągle gubisz włosy, koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa. Pamiętaj też, że wypadanie włosów spowodowane jest wieloma innymi czynnikami, takimi jak problem z tarczycą, nadmierny stres, choroby skóry głowy czy uwarunkowania genetyczne.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Ginekolog Grzegorz Winkiel

powrót