Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Jak pielęgnować włosy po zimie?

Jak pielęgnować włosy po zimie Jak pielęgnować włosy po zimie Jak pielęgnować włosy po zimie Porady ekspertów

O włosy należy dbać codziennie, istnieje jednak parę momentów, kiedy musimy poświęcić im zdecydowanie więcej uwagi i czasu. Jednym z czynników, który negatywnie wpływa na kondycję włosów jest zmiana pór roku. Szczególną troską należy otoczyć włosy po zimie, kiedy narażone są na wiele szkodliwych czynników. Zobacz jak o nie zadbać, by zminimalizować ryzyko wypadania włosów.

Największym problemem z włosami po zimie jest to że są one osłabione, brak im połysku a nie rzadko są także bardzo łamliwe. Taki stan rzeczy spowodowany jest wieloma czynnikami, nie należy jednak zrzucać całej winy na czapki i wyrzekać się noszenia ich podczas następnej zimy.

Wiosenna dieta na problemy z wypadaniem włosów

Wiadomo, że zimą nasza dieta nie zawiera tak wielu warzyw i owoców, dlatego pamiętaj aby wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca zacząć uzupełniać składniki odżywcze, których mogło zabraknąć Ci podczas mroźnych miesięcy.

Jednak zanim rozpoczniesz dietę, która ma odżywić Twoje włosy po zimie powinnaś zadbać o stan swoich jelit. Katarzyna Bychowska-Koczergo, dietetyczka, wyjaśnia dlaczego to takie ważne:

-Wchłanianie substancji odżywczych odbywa się przede wszystkim w naszych jelitach. Jeśli nie będą one sprawnie funkcjonować, to nawet najzdrowsze odżywianie nie będzie miało większego znaczenia. Dieta, która pomoże oczyścić jelita oparta powinna być na gotowanych oraz surowych warzywach sezonowych i kaszach. Ważne jest aby dodawać do tego niewielkie ilości dobrych tłuszczów, czyli oliwy z oliwek, orzechów oraz pestek.

Jak zapewnia dietetyczka, już po tygodniu takiej diety powinniśmy odczuć dobroczynne działanie tych prostych i łatwych do przyrządzenia potraw. Kiedy już przygotujesz swoje ciało do wprowadzenia diety odżywiającej włosy, ważne abyś pamiętała by w Twoim jadłospisie pojawiało się dużo warzyw zielonych, które mają wysoką zawartość chlorofilu i żelaza.

Można również rozważyć urozmaicenie swojej diety super produktami (tzw. Superfoods), które świetnie wpływają na zdrowie włosów. Są nimi: trawa pszeniczna, pokrzywa, wodorosty, melasa z trzciny cukrowej oraz czarny sezam.

Kosmetyki na ratunek włosom zniszczonym po zimie

Odpowiednia dieta jednak to nie wszystko. Jeśli chcesz dobrze przygotować swoje włosy do nadchodzącej wiosny, musisz również pomyśleć o zakupie kosmetyków regenerujących, w tym odżywek i masek.

Tu jednak potrzebna jest duża ostrożność oraz rozsądek, często bowiem chcąc uzyskać szybsze rezultaty kobiety stosują te specyfiki kilka razy w tygodniu czy nawet codziennie. Bez względu na to w jakim stanie znajdują się Twoje włosy po zimie, trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń z opakowania kosmetyku, w przeciwnym razie można zaszkodzić swoim włosom obciążając je oraz „znieczulając” na inne zabiegi kosmetyczne.

Zabiegi regenerujące na włosy

Warto też rozważyć wybranie się do fryzjera i oprócz regularnego podcięcia końcówek zafundować sobie zabieg keratynowego wygładzenia włosów. Zdaniem eksperta – fryzjera Krystiana Stępnia to świetny sposób na uzupełnienie brakującego budulca i intensywną regenerację włosów.

Mycie włosów zniszczonych po zimie

Kolejnym dużym problemem włosów po zimie jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Kiedyś uważano, że włosów nie należy myć często, ponieważ wzmaga to tylko pracę gruczołów łojowych.

Obecnie przyjmuje się, że włosy należy myć tak często jak się tego potrzebuje, choć jeżeli przetłuszczają się na tyle szybko, że konieczne jest mycie więcej niż raz dziennie, należy zgłosić się do lekarza.

Nieprawdą jest też to, że skoro nasza skóra głowy się przetłuszcza to nie powinniśmy używać odżywek do włosów. Często zdarza bowiem tak, że pomimo dużej produkcji sebum przy skórze głowy, końcówki włosów są słabe i łamliwe, powinniśmy więc o nie zadbać. Pamiętaj jednak, żeby wszelkiego rodzaju odżywki i maski nakładać od połowy długości włosów, żeby nie prowokować do pracy gruczołów łojowych.

Jak dbać o włosy zimą?

Dbanie o włosy to nie tylko regeneracja po zimie, ale i odpowiednie traktowanie ich w trakcie mroźnych miesięcy. Pamiętaj więc, żeby w mroźne dni zawsze nosić czapkę by nie wychładzać skóry głowy.

Dobrze dobrana czapka nie może być zbyt obcisła i powinna być wykonana z materiału przepuszczającego powietrze. W przeciwnym razie może spowodować nadmierną pracę gruczołów łojowych, co zaś oprócz przetłuszczających się włosów może doprowadzić do łupieżu.

Nie można jednak zrezygnować z czapki, ponieważ mróz również jest czynnikiem niszczącym włosy. Dodatkowo, jak informuje fryzjer Krystian Stępień, koniecznie należy stosować preparaty na włosy, które tworzone są na bazie olejów roślinnych. Takie kosmetyki zapobiegną nadmiernemu elektryzowaniu oraz puszeniu się włosów podczas mroźnych dni.

Eksperci wspólpracujacy przy opracowaniu artykulu:

Fryzjer Krystian Stępień

www.krystianstepien.pl


Dietetyk Katarzyna Bychowska – Koczergo

www.instytut-lakoci.pl

powrót