Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Jak myć włosy, aby zminimalizować ryzyko ich wypadania?

Jak myć włosy, aby zminimalizować ryzyko ich wypadania Jak myć włosy, aby zminimalizować ryzyko ich wypadania Jak myć włosy, aby zminimalizować ryzyko ich wypadania Porady ekspertów

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów z pewnością robisz wszystko, by zminimalizować jego skutki. Stosujesz suplement diety i odpowiedni szampon. Ale czy wiesz jak myć włosy aby zminimalizować ryzyko ich wypadania?

Prawidłowe mycie włosów i skóry głowy nie jest wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać- wymaga wiedzy i znajomości określonych technik. Wiele osób popełnia przy tej czynności pielęgnacyjnej podstawowe błędy, a przecież tak łatwo ich uniknąć! Zobacz jak myć skórę głowy i włosy, by nie narażać się na ich niepotrzebną utratę.

 1. Przed umyciem włosów bardzo ważne jest, aby dokładnie rozczesać je miękką szczotką. Dzięki temu będą one mniej splątane po umyciu, a to oznacza mniej szarpania i wyrywania włosów podczas czesania.
 2. Przed nałożeniem szamponu przepłucz włosy ciepłą wodą - jej temperatura nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Zbyt zimna lub gorąca woda może podrażnić skórę głowy, a co za tym idzie również osłabić włosy.
 3. Szampon dobrze jest rozcieńczyć w letniej wodzie przed nałożeniem na włosy. Możesz to zrobić w dłoniach lub nawet w szklance. Dzięki takiemu zabiegowi szampon będzie się lepiej rozprowadzał na włosach oraz będzie bardziej przyjazny dla skóry głowy.
 4. Należy pamiętać o tym, że przede wszystkim myjemy skórę głowy, a nie włosy. Najlepiej robić to poprzez delikatny masaż poszczególnych partii, a następnie rozprowadzić po włosach pozostałości piany. Nie należy „prać” włosów, czyli szarpać, wyżymać i wykręcać ich na wszystkie strony.
  Szampon sam doskonale je wymyje.
 5. Szampon spłukujemy z włosów obfitą ilością letniej lub nawet chłodnej wody.
  Temperatura wody jest istotna, ponieważ zwilżając na początku włosy ciepłą wodą otworzyliśmy ich łuski, więc teraz musimy zamknąć je za pomocą wody chłodnej.
  Dodatkowo, chłodna woda lepiej pobudza krążenie krwi w skórze głowy, a dzięki temu również nasze włosy są zdrowsze i lepiej rosną.
  Bardzo ważne jest też, aby spłukać włosy dokładnie, ponieważ pozostawiony na nich nadmiar kosmetyków, może doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a nawet łupieżu.
 6. Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć włosy przed suszeniem. Przedtem, należy dokładnie, ale i delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Możesz też użyć odpowiedniego preparatu termicznego, który ochroni je przed nadmiernym nagrzaniem i wysuszeniem suszarką.
 7. Bardzo ważnym elementem całego procesu mycia włosów jest ich suszenie. Tu należy pamiętać, że mokre włosy są o wiele delikatniejsze, a więc dużo bardziej narażone na uszkodzenia, niż suche włosy.

  Nie wiąż ich w popularny „turban” i nie chodź spać z mokrą głową. Najlepiej wysusz je suszarką używając średniej temperatury nawiewu. To przyczyni się do mechanicznego zamknięcia łuski włosa, co sprawi, że włosy będą się ładnie błyszczeć oraz zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia..

Dbając o to, aby Twoje mycie włosów wyglądało właśnie w ten sposób nie dość, że obniżysz ryzyko wypadania włosów, dodatkowo sprawisz, że będą zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień

www.krystianstepien.pl

powrót