Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Fakty o wzroście i pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów

Korzeń włosa charakteryzuje się bardzo aktywnym metabolizmem. Wytwarza on nieustannie nowe komórki rosnących włosów. Komórki korzeni włosów ulegają procesowi podziału 5-krotnie szybciej niż inne komórki. Nowo utworzone komórki zajmują miejsce poprzednich komórek i wypychają je ku górze w kanale korzenia włosa. Im bardziej komórki w trzonie włosa zostają wypchnięte ku górze, tym więcej keratyny jest produkowanej w komórkach. Keratyna prowadzi do rogowacenia i ostatecznie – obumierania tych komórek. Zrogowaciałe komórki są wypychane jeszcze bardziej ku górze i tworzą włosy widoczne ponad powierzchnią skóry głowy.

Korzeń włosa sięga daleko w głąb dolnych warstw skóry. Jest on zawsze umieszczony w skórze pod pewnym kątem i w ten sposób warunkuje kierunek wzrostu włosa. Jest on otoczony rzędem komórek. Podobnie do budowy cebuli, komórki te ułożone są w warstwy, a każda warstwa odgrywa określoną rolę w procesie tworzenia włosów.

Włosy wytwarzane są w korzeniach i zaopatrywane są w składniki odżywcze przez naczynia krwionośne. Tutaj wytwarzane są budulce włosów – zarówno te nadające włosom stabilność, jak i te odpowiedzialne za ich kolor. Substancje konieczne do wzrostu włosów i do utrzymania ich prawidłowej jakości przedostają się do wnętrza włosa przez jego korzeń. Włos (trzon włosa) jest wytworem korzenia. Korzeń umiejscowiony jest w zagłębieniu skóry w kształcie rurki, które nosi nazwę mieszka włosowego. Na podstawie jakości włosa można stwierdzić, czy ma on zdrowy korzeń i czy jest dostatecznie zaopatrywany przez organizm w składniki odżywcze. Średnica włosa wynosi 0,1 mm. Ważnym budulcem włosów jest keratyna (białko).

Korzeń stanowi podstawę zdrowych, mocnych i pełnych objętości włosów. Z tego powodu składniki wchodzące w skład suplementu diety PRIORIN® EXTRA są tak cenne. Dają one korzeniom dokładnie to, czego potrzebują do tworzenia zdrowych włosów. Połączenie wyciągu z prosa, witaminy B5 (kwasu pantotenowego) i L-cystyny, składnika keratyny – białka stanowiącego budulec włosa, keratyny, wzmacnia korzeń w naturalny sposób od wewnątrz i w efekcie wspomaga wzrost włosów.

Korzeń włosa i trzy fazy rozwoju włosa.

1. Faza spoczynkowa

Podczas fazy spoczynkowej włos pozostaje zakorzeniony przez jeden do trzech miesięcy. Następnie wypada np. w wyniku mycia, czesania lub z powodu nowo rosnącego włosa. Przy normalnym cyklu rozwoju włosa utrata do 100 włosów na dobę jest zjawiskiem prawidłowym. Od 7% do 14% włosów znajduje się w fazie spoczynku.

Pielęgnacja włosów

2. Faza wzrostu

Tak zwana faza wzrostu oznacza fazę aktywnego wzrostu włosa. Trwa ona około dwóch do sześciu lat. W tym okresie korzeń nieustannie wytwarza niezbędne substancje dla włosa.

Każdego dnia włosy rosną o około 0,35 mm; przez całą fazę wzrostu mogą osiągnąć długość około 25 do 70 cm. Ta faza ma bardzo aktywny charakter. Przebiega ona sprawnie, jeśli korzeń jest zaopatrywany w dostateczną ilość substancji odżywczych.

W cyklu rozwoju zdrowych włosów od 85% do 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu.

Pielęgnacja włosów

3. Faza przejściowa

Faza podczas, której korzeń ulega odbudowie, jest określana jako faza przejściowa. Przez okres od jednego do dwóch tygodni komórki korzenia tymczasowo wstrzymują wytwarzanie włosów.

Dolna część włosa zostaje pokryta powłoką rogową i włos zostaje wypchnięty ku górze, nieco poniżej gruczołu łojowego.

Korzeń przytrzymuje włos jeszcze przez pewien czas.

Od 1% do 3% włosów znajduje się w fazie przejściowej. Po zakończeniu tych 3 faz, cykl rozwoju włosów zaczyna się od początku.

Pielęgnacja włosów
powrót