Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów

Fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów Fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów Fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów Porady ekspertów

Każdej kobiecie zależy na tym, aby jej włosy były w jak najlepszej kondycji, często jednak wierząc w mity powtarzane z ust do ust, można wyrządzić swoim włosom więcej szkody niż pożytku, i doprowadzić nawet do ich wypadania. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak prawidłowo pielęgnować włosy, a także czego się wystrzegać, aby ich nie osłabić i nie zniszczyć.

Mity

1. Używanie suszarki niszczy włosy, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich suszyć za jej pomocą.

Suszarka oczywiście nie jest najzdrowszym sposobem suszenia włosów, jednak o wiele lepsze będzie użycie jej, niż pójście spać z mokrą głową lub ściśnięcie włosów i zawinięcie ich w tzw. „turban”. Musisz jednak pamiętać, żeby suszyć włosy powiewem o umiarkowanej temperaturze, ponieważ gorące powietrze rzeczywiście jest szkodliwe. Powiew powietrza o niezbyt wysokiej temperaturze przyczyni się do mechanicznego zamknięcia łuski włosa, przez co włosy będą się ładnie błyszczeć.

2. Płukanka z piwa jest świetnym sposobem, aby wzmocnić włosy.

Płukanka z piwa jest jednym z najczęściej stosowanych naturalnych kosmetyków, mających na celu pielęgnację włosów. Niestety, pomimo że drożdże oraz białka zawarte w słodzie i chmielu działają korzystanie na kondycję włosów, to alkohol zawarty w piwie może wysuszyć Twoje kosmyki. W ten sposób nie tylko nie pomożesz swoim włosom, ale wręcz możesz im zaszkodzić.

3. Produkty do pielęgnacji włosów powodują ich wypadanie i przerzedzenie.

Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może obciążyć włosy, co sprawi, że staną się one „oklapnięte”. To może dać wrażenie, że włosy się przerzedziły, ponieważ nie są już tak puszyste jak kiedyś. Musisz jednak pamiętać, że wypadanie włosów to naturalny proces, spowodowany między innymi wahaniami hormonalnymi, uwarunkowaniami genetycznymi lub po prostu starzeniem się, nie zaś wyłącznie używaniem kosmetyków. Mimo to, jeśli Twoje włosy źle reagują na produkty do pielęgnacji włosów, których używałaś do tej pory, poproś swojego fryzjera o pomoc w wyborze najlepszego dla nich produktu do pielęgnacji. Nie zaszkodzi też wizyta u dermatologa, który potwierdzi, czy problem faktycznie leży w kosmetykach i pomoże właściwie zadbać o włosy i skórę głowy.

Fakty

1. Odżywki nie należy nakładać na całą długość włosów.

Włos jest żywy na długości ok. 7 cm od skóry głowy. Oznacza to, że nie wymaga on intensywnej pielęgnacji na tym odcinku, ponieważ jest on naturalnie natłuszczany przez sebum. Odżywienia i specjalnej pielęgnacji wymaga jednak pozostała część włosa. Dodatkowo nakładając odżywkę na skórę głowy, możesz zatkać mieszki włosowe, co utrudni im oddychanie, a to może doprowadzić nawet do wypadania włosów.

2. Produkty „2 w 1” nie są zdrowe dla skóry naszej głowy.

Kosmetyki, które mają służyć równocześnie za szampon oraz odżywkę, często zawierają składniki, które blokują dopływ tlenu do skóry głowy, co może przyczynić się do wypadania włosów.

3. Przed myciem należy rozczesać włosy.

Dzięki potraktowaniu włosów szczotką przed ich umyciem, nie będziesz musiała się z nimi szarpać podczas rozczesywania i układania po umyciu, a to bezpośrednio wpłynie na poprawienie ich kondycji. Dodatkowo dzięki uczesaniu włosów przed umyciem, pozbędziesz się resztek kosmetyków, których używałaś w ciągu dnia (pianki, lakiery, itp.).

Teraz, gdy wiesz już jakie popularne teorie są w rzeczywistości niezdrowe dla kondycji Twoich włosów oraz poznałaś fakty, które pomogą Ci ją poprawić, możesz lepiej zadbać o zdrowie swoich włosów. Pamiętaj jednak, że domowych sposobów i mitów dotyczących pielęgnacji włosów, jest bardzo dużo. Zawsze bądź więc ostrożna stosując nowe techniki mające poprawić wygląd Twoich kosmyków.

Eksperci współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień

www.krystianstepien.pl


Kosmetolog Iga Kostuj

www.kostujlotka.pl

powrót