Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Domowe kosmetyki do włosów

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów

Mimo postępu w każdej dziedzinie życia, nadal często lubimy sięgać do starych, babcinych sposobów, dlaczego by nie zrobić tego samego troszcząc się o ładny wygląd swoich włosów? Domowe kosmetyki zwykle nie mają skomplikowanych receptur, są łatwe w przygotowaniu i tańsze od kosmetyków ze sklepów, a przy tym bardzo skuteczne!

Z produktów dostępnych w niemal każdej kuchni możemy zrobić rewelacyjne maski oraz odżywki na włosy. Większość opiera się połączeniu dwóch do pięciu składników odżywczych, które odżywią zarówno skórę głowy, jak i same włosy. Kosmetyki domowej roboty to prosty sposób na przyjemne, domowe spa.

Spośród wielu dobroczynnych składników, jakie znajdziemy w naszej kuchni, warto wymienić trzy:

  • miód pszczeli, który ma działanie odżywcze,

  • żółtka jaj, które regenerują włosy

  • oliwa z oliwek, która nawilża i wzmacnia nasze włosy.

Nasza Ekspertka – Kosmetolog Iga Kostuj poleca trzy proste przepisy z wykorzystaniem właśnie tych składników:

Maseczka z miodu i oliwy z oliwek

Zmieszaj ze sobą pół szklanki miodu oraz trzy łyżki oliwy z oliwek. Tyle wystarczy by przygotować maseczkę, na pokrycie całej długości włosów. Gotową mieszankę rozprowadź na włosach dokładnie i równomiernie. Następnie nałóż na głowę czepek lub ręcznik i pozostaw na pół godziny. Po upłynięciu tego czasu umyj głowę szamponem i spłucz.

Maseczka z żółtek, oliwy z oliwek i miodu

Ilość maseczki jaką zrobisz jest zależna od długości Twoich włosów. Należy jednak pamiętać o proporcji : jedno żółtko na trzy łyżki oliwy z oliwek

Gdy zmieszasz już ze sobą odpowiednią ilość żółtek oraz oliwy dodaj jeszcze trzy łyżki miodu. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na włosy i przykryj ręcznikiem. Po upływie około 20-30 minut umyj włosy szamponem i spłucz wodą.

Maseczka z żółtek

Wystarczy oddzielić białka od żółtek. Te drugie dokładnie wmasuj we włosy. Następnie nałóż na głowę czepek lub ręcznik i po upływie pół godziny wymyj włosy.

Dobrym pomysłem jest dodawanie do domowych maseczek witaminy A, którą bez problemu dostaniesz w aptece oraz olejku rycynowego, który dostarcza włosom bardzo wielu cennych witamin i mikroelementów. Jeśli chcesz wspomóc działanie maseczek, rozważ użycie sauny do włosów.

Domowe kosmetyki to jednak nie tylko maseczki, choć to właśnie je stosujemy najczęściej. Jeśli chcesz poszerzyć zakres pielęgnacji swoich włosów, możesz też sporządzić bardzo skuteczną, domową płukankę do włosów. Jak to zrobić? Wystarczy zmieszać z wodą odrobinę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Kwaśna płukanka wspomoże odżywkę i zamknie łuski włosa, co sprawi, że włosy staną się sprężyste i błyszczące.

Często wydaje nam się, że zaraz po zastosowaniu maseczki czy płukanki nasze włosy powinny wyglądać zjawiskowo. Niestety, tak nie będzie. Jak we wszystkich kuracjach, również w tych opartych na składnikach naturalnych, najważniejsza jest cierpliwość oraz regularność zabiegów. Tylko jeśli będziesz stosować domowe kosmetyki regularnie doczekasz się pozytywnych rezultatów.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Kosmetolog Iga Kostuj

www.kostujlotka.pl
powrót