Zdrowe i piękne włosy
Porady ekspertów

Czy zbyt częste mycie włosów może je niszczyć?

Czy zbyt częste mycie włosów może je zniszczyć Czy zbyt częste mycie włosów może je zniszczyć Czy zbyt częste mycie włosów może je zniszczyć Porady ekspertów

W temacie włosów zniszczonych przez ich częste mycie narosło wiele mitów. Jedni mówią, że to prawda, inni twierdzą, że tylko częściowo, a jeszcze inni stanowczo zaprzeczają. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jakie, są fakty.

Zbyt częste mycie włosów szkodzi?

Niestety prawdą jest, że zbyt częste mycie włosów może powodować ich zniszczenie. Dzieje się tak, ponieważ sole zawarte w szamponach pozbawiają włosy naturalnej ochrony lipidowej, zabezpieczającej je oraz skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem. Należy jednak zadać sobie pytanie: czy koniecznie muszę codziennie myć włosy? Włosy należy myć tak często, jak wymaga tego skóra głowy. Cienkie i przetłuszczające się można myć codziennie w przeciwieństwie do włosów suchych, które nie potrzebują aż tak częstej pielęgnacji – w przypadku włosów suchych i lekko kręconych wystarczy ich codzienne rozczesywanie płaską szczotką.

Ochrona codziennie mytych włosów

Bez względu na to, jaki masz rodzaj włosów, musisz ostrożnie dobierać kosmetyki do ich pielęgnacji, aby nie narazić swoich kosmyków na przesuszenie w wyniku częstego mycia. Wybieraj delikatnie oczyszczające szampony oraz nawilżające balsamy i maseczki, dzięki którym ochronisz skórę głowy. Pamiętaj też, aby przestrzegać zasad prawidłowego mycia włosów, które znajdziesz w naszych pozostałych artykułach .
Odzwyczajanie włosów od częstego ich mycia
Posiadanie szybko przetłuszczających się włosów wiąże się z koniecznością ich częstego mycia, a to z kolei skutkuje nie tylko ładnym wyglądem włosów na co dzień. Częste mycie powoduje również zakłócenie pracy gruczołów potowych na skórze głowy – zaczynają one produkować zwiększone ilości sebum, które znowu powodują konieczność codziennego mycia włosów…

Czy można wyjść z tego błędnego koła, jeśli niesłusznie przyzwyczaiłaś włosy do codziennego mycia?

Włosy od częstego mycia powinnaś odzwyczajać stopniowo. Jeśli czujesz się źle z nieumytymi przez dwa dni włosami i wydaje Ci się, że źle wyglądasz, pamiętaj, że zawsze możesz zakryć włosy barwną chustką lub opaską – i przy okazji odświeżyć swój codzienny wygląd o ciekawy element stroju. W tym czasie wystrzegaj się jednak używania suchych szamponów, ponieważ wysuszają one w znaczny sposób skórę głowy. Pamiętaj, że są one rozwiązaniem jedynie awaryjnym!

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Fryzjer Krystian Stępień

powrót