Zdrowe i piękne włosy
Problemy z włosami

Czy wypadanie włosów jest permanentne?

Czy wypadanie włosów jest permanentne Czy wypadanie włosów jest permanentne Czy wypadanie włosów jest permanentne Problemy z włosami

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, kiedy zauważą nadmierne wypadanie włosów, mogą zadawać sobie pytania: „Czy tak już będzie zawsze?”, „Czy to da się wyleczyć?”. Odpowiedzi udzielimy w artykule.

W jakich przypadkach nie da się powstrzymać wypadania włosów?
Na pewno dobrze wiesz, że wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Dlatego też tak ważne jest ich prawidłowe rozpoznanie oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Niestety nie każdy przypadek wypadania włosów da się leczyć. Do permanentnych typów wypadania włosów należy

  • łysienie androgenowe – w jego przebiegu dochodzi do miniaturyzacji i zaniku mieszków włosowych;
  • łysienie bliznowaciejące - może być skutkiem przewlekłego zapalenia skóry; w tym przypadku również dochodzi do destrukcji mieszków włosowych, uniemożliwiającej wzrost włosów.

Czy usunięcie przyczyny spowoduje zatrzymanie wypadania włosów?

Na szczęście wiele z przyczyn wypadania włosów da się usunąć – tym samym można zlikwidować uporczywy problem gubienia włosów. Wśród takich przyczyn znajdują się m.in.

  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • infekcje skóry głowy,
  • zaburzenia hormonalne.

Istnieją jednak wyjątki. Jeżeli proces chorobowy jest długotrwały, a leczenie nie zostało podjęte odpowiednio wcześnie, istnieje ryzyko, że włosy nie odrosną. Dlatego należy pamiętać, aby jak najszybciej zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki wypadania włosów.

Jakie typy wypadania włosów wymagają ciągłego leczenia?
Przede wszystkim - łysienie androgenowe. Z racji tego, że jego przyczyną jest czynnik genetyczny, ten typ łysienia nie jest całkowicie uleczalny – ale można łagodzić jego objawy.

Czy chcąc wyleczyć wypadanie włosów, koniecznie musisz zgłosić się do lekarza?
Jeśli zauważysz, że dziennie gubisz więcej niż 100 włosów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który rozpozna przyczynę wypadania włosów i określi metodę leczenia. Rozpoznanie może wymagać zabiegu mikroskopowej oceny włosów i skóry głowy (trichoskopii) lub nawet badania histologicznego wycinka skóry. Warto pamiętać o możliwości stosowania produktów wzmacniających włosy i pobudzających ich wzrost.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Dr Justyna Szczęch, w trakcie specjalizacji w dziedzinie Dermatologii i Wenerologii na Oddziale Dermatologicznym we Wrocławiu

powrót