Zdrowe i piękne włosy
Pielęgnacja włosów

Ciąża a wypadanie włosów

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów

Zarówno ciąża, jak i pierwsze miesiące po porodzie to dla każdej kobiety szczególny czas. I choć najważniejsze jest dla Ciebie dobro dziecka, to powinnaś również pomyśleć o sobie – tak o swoim zdrowiu, jak i o wyglądzie. Szczególną uwagę powinnaś poświęcić włosom. Dlaczego? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego włosy wypadają po ciąży?

Olbrzymia większość kobiet po ciąży skarży się na utratę włosów. Podczas ciąży poziom estrogenu w organizmie kobiety jest podwyższony i hamuje naturalny proces wypadania włosów. Po rozwiązaniu poziom tego hormonu zmniejsza się, a wszystkie włosy, które powinnaś utracić podczas tych dziewięciu miesięcy, zaczynają wypadać. To naturalne wypadanie włosów może być spotęgowane nadmiarem prolaktyny w organizmie, której poziom wzrasta w trakcie karmienia piersią lub podczas depresji poporodowej. Utrata włosów po ciąży występuje u wielu kobiet, więc nie powinnaś wpadać w panikę. Jeśli jednak uważasz, że włosy wypadają ponad miarę i stają się dużo rzadsze niż przed ciążą, możesz rozważyć wizytę u lekarza - trychologa, który pomoże Ci dobrać odpowiednie leczenie.

A jeżeli włosy wypadają podczas ciąży?

Choć estrogen, który podczas ciąży produkowany jest przez organizm kobiecy w dużych ilościach, przyczynia się do utrzymania włosów w dobrej kondycji, to jednak wiele kobiet ma w tym czasie problem z ich wypadaniem. Jest to spowodowane silnym wpływem hormonów, a co za tym idzie wahaniami nastrojów oraz stresem, te natomiast mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia włosów. Dodatkowo łysienie mogą powodować przyjmowane leki przeciwzakrzepowe, antydepresyjne czy przewlekłe infekcje. Koniecznie musisz wiedzieć, że niezwykle istotna dla kondycji włosów jest dieta. Pamiętaj więc, aby jeść produkty, które zawierają dużo cynku i żelaza, np. ryby i jajka. Uzupełniaj swój jadłospis dużą ilością surowych warzyw oraz owoców, które pomogą dostarczyć Twojemu organizmowi niezbędne witaminy i przeciwutleniacze.

Jak pielęgnować włosy?

Oprócz odpowiedniej diety powinnaś też pielęgnować włosy od zewnątrz. Możesz rozważyć udanie się do fryzjera na zabieg nawilżający włosy lub sama regularnie nakładać w domu maseczki nawilżające. Te czynności pielęgnacyjne na pewno nie zaszkodzą dziecku, natomiast pozwolą Ci poczuć się atrakcyjniej i pomogą zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów po ciąży. Takie zabiegi warto stosować już przed ciążą. Możesz zażywać suplementy diety, które wspomagają procesy zapobiegające wypadaniu włosów. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz kontynuować stosowanie tych preparatów w trakcie ciąży, najpierw skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Ekspert współpracujący przy opracowaniu artykułu:

Ginekolog Grzegorz Winkiel

powrót